Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Press Esc to close
www.JARD.pl


  Archiwum imprez
poniedziałek, 02.06.2008
    Każde dziecko, żeby dostać od Świętego Mikołaja prezent musi być przez cały rok grzeczne. Jest jednak taki dzień w roku, kiedy dzieci dostają prezenty po prostu za to, że są. To Światowy Dzień Dziecka.
     Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: w Czechach czy Słowacji obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jest to dzień wyjątkowy. Niektóre miasta w Polsce pozwalają zasiąść na stanowisku włodarzy przez ten jeden dzień dla najmłodszych. Szkoły, jeśli Dzień Dziecka przypada w tygodniu, nie organizują wtedy lekcji, tylko zabawy. 1 czerwca bawił się również Białystok. Na większości placów organizowane były zabawy dla dzieci. Podobna zabawa rozegrała się na placu i w namiocie przed Klubem Rozrywki Krąg. Festyn rodzinny "Dzieci dzieciom i ich matkom" zorganizowała dziecięco - młodzieżowa rozgłośnia radiowa Radio Jard II 103,9 fm. Młodzi prezenterzy prowadzili szereg konkursów i konkurencji. Na najmłodszych czekał plac zabaw Kręguś Jarduś, zakręcone karuzele, pyszne lody, napoje gazowane, a także popcorn. Wszystkie przybyłe dzieci, w dobrych nastrojach, chętnie mówiły jak się bawią.
     Na placu przed Kręgiem zgromadzeni byli wystawcy, którzy przybyli do Białegosotku z wielu miejscowości, między innymi z Kruszewa. Sery czy smalec kruszewki przyciągały wzrok niejednego przybyłego. Oprócz swojskich dań każdy łasuch miał możliwość kupić słodycze, w końcu raz na rok dzieci mogą pozwolić sobie na takie małe łakomstwo. Jak przystało na Dzień Dziecka, przed Kręgiem nie mogło zabraknąć stoiska z zabawkami.
     Oprócz miejsc z jedzeniem na przybyłych czekały stanowiska z wyrobami hafciarskimi. Każdy rodzic mógł także nabyć książkę z wierszami dla dzieci, którą podpisywała w tym dniu sama autorka.
     W namiocie, który był doskonałym miejscem na ucieczkę od palącego słońca, gromadzili się białostoczanie, aby móc posłuchać występów zespołów Minimal i Effect. Mimo, że Dzień Dziecka jest tylko raz na rok, to najmłodsi nie mieli problemów z wyjaśnieniem czym jest 1 czerwca.
     Nie we wszystkich krajach świata święto obchodzone jest tego samego dnia. ONZ obchodzi „swój” Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 roku. Francuski odpowiednik Dnia Dziecka to Święto rodziny, celebrowane 6 stycznia. Japońscy chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. W końcu co kraj to obyczaj, ale z pewnością taki obyczaj jest jak najbardziej pozytywny i potrzebny.

 
 
 
 
 
 
 
 


Wykorzystywanie materiałów i treści publikowanych na witrynie www.jard.pl bez zgody właściciela jest zabronione.
Copyright © 2001-2006 P.W. Jard.
All rights reserved.