Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Press Esc to close
www.JARD.pl


Biuro Organizacyjne
tel. 85 662 81 15

Koncesjonariusz:
"JARD" Dziemian i Wspólnicy Spółka jawna
Al. Jana Pawła II 54, 15-703 Białystok
NIP: 5423164289
KRS: 0000355044
biuro@jard.pl
  Archiwum imprez
I FESTIWAL TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
    Spektakle teatralne, pantomimy, piosenki i prace plastyczne przywieźli do Wasilkowa uczestnicy I Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. To była doskonała okazja do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.
     Niepełnosprawność nigdy nie może stanowić pretekstu do wykluczenia z życia społecznego. Nie powinna też stanowić jakiejkolwiek przeszkody w realizacji aspiracji artystycznych zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wiedzą o tym doskonale twórcy tego Festiwalu. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Jard” postanowiło zaprosić do Kompleksu hotelowego „Nad Zalewem” w Wasilkowie wszystkich niepełnosprawnych twórców, którzy odnajdują sens życia i radość w sztuce. W hali widowiskowej można było obejrzeć pantomimę „Złoty mak ogrodnika” przedstawioną przez teatrzyk „Mazurskie Skrzaty” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rynie. W tej opowieści bez słów dobro pokonuje zło, współpraca między ludźmi przynosi piękne kwiaty, a mazurskim artystom przyniosła specjalne wyróżnienie prezesa Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Włodzimierza Iwaniuka za piękne przesłanie w przedstawieniu.
     Teatr „Nie-Zwykły” z warszawskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” przywiózł przedstawienie, które powstało w oparciu o scenariusz młodzieży niepełnosprawnej. Reżyser – Irena Olecka.
     Scenki rodzajowe pokazujące trudy codziennego życia w Polsce XXI wieku zaowocowały drugą nagrodą w kategorii teatralnej. Pierwsze miejsce otrzymało przedstawienie lalkowe przygotowane przez Ewangelicki Środowiskowy Dom Samopomocy z Ukty. Podopieczni pani Aliny Buszyniewicz pięknie śpiewali, tańczyli (Adam Gombin otrzymał wyróżnienie za choreografię), przywieźli także mnóstwo prac plastycznych i fotografii wykonanych w okolicach Rucianego Nidy.
     Wyróżnienie za przepiękne ozdoby powędrowało również w ręce uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Transportowej z Białegostoku, którzy podbili także serca jury brawurowym wykonaniem „Mniej niż zero” w ramach niedawno stworzonego zespołu o jakże wymownej nazwie „Szansa na Sukces”. Niezwykłym wydarzeniem okazał się zupełnie spontaniczny występ festiwalowych widzów ze Stowarzyszenia „Jeden świat”.
     Na szczęście organizatorzy byli przygotowani na takie niespodzianki i Teatr „Pod Tęczowym Parasolem” również został uhonorowany nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Najważniejsze jednak na festiwalu nie były same nagrody, szarfy, dyplomy i puchary, ale możliwość zaprezentowania swoich osobowości poprzez sztukę – międzynarodowy język komunikacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Wykorzystywanie materiałów i treści publikowanych na witrynie www.jard.pl bez zgody właściciela jest zabronione.
Copyright © 2001-2006 P.W. Jard.
All rights reserved.