Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Press Esc to close
www.JARD.pl


  Archiwum imprez
poniedziałek, 19.05.2008
    Rozwój folkloru jest dowodem na to, że ludziom zależy na podtrzymywaniu i pielęgnowaniu róznych zwyczajów i tradycji. Domy kultury i inne organizacje zrzeszają osoby, które chcą mieć swój wkład w zapewnienie trwałości lokalnych zwyczajów. W tym celu w Kompleksie "Nad Zalewem" w Wasilkowie już po raz kolejny odbył się Festiwal Folklorystyczny.
     Festiwal Folkloru jest doskonałą okazją ku temu, aby zespoły wokalne i taneczne miały możliwość zaprezentowania swego dorobku artystycznego. Niezwykle istotna jest również wymiana doswiadczeń, promocja tańca i muzyki, poznawanie nowych form tanecznych oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Nie bez przypadku impreza odbywa się na Podlasiu- nasz region jest bowiem wielokulturowym tyglem, w którym folklor rozwija się naprawdę bardzo intensywnie i dynamicznie. Jury oceniało uczestników i wyłoniło zwycięzców na podstawie doboru repertuaru, doboru muzyki, choreografiii, techniki tańca, doboru kostiumów oraz na podstawie ogólnego wyrazu artystycznego. W kategorii do lat 12-stu zwyciężył dziecięcy zespół ludowy "Jarzębinki" z Zespołu Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym. Grupa ta zaprezentowała takie tańce jak: Lasowiak, Maryniu, Polka w Wiśniewie, Na wójtowej roli, Polka Drobna i Konik. Formację do wystepu przygotowywało pięciu instruktorów. Zespół "Jarzębinki" powstał całkiem niedawno. Mimo to jednak ma całkiem rozbudowany repertuar. Zespół ten utworzono w ramach programu "Szkoła marzeń". Dzieci nadal bardzo chętnie wstępują w szeregi "Jarzębinek". Zajęcia taneczno- wokalne odbywają się raz w tygodniu i, zdaniem ich uczestników, są bardzo pracochłonne. W kategorii wiekowej powyżej lat 15 miejsce pierwsze przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca "Podlaskie Kukułki". W ich wykonaniu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć suitę podlaską i kurpiowską. Zespół ten został także nagrodzony pucharem ufundowanym przez burmistrza Wasilkowa- Antoniego Pełkowskiego. "Podlaskie Kukułki" do wystepu na festiwalu w Wasilkowie przygotowywał instruktor formacji- Mikołaj Turkowicz, który jest wielkim miłośnikiem podlaskiego folkloru. Instruktor poza tym bardzo pozytywnie ocenia zaangażowanie młodych ludzi w pracę zespołu. Członkowie grupy "Podlaskie Kukułki" bardzo cenią sobie mozliwość kultywowania lokalnych tradycji folklorystycznych. Większość z nich interesuje się tym od dziecka. Wszyscy uczestnicy festiwalu w nagrodę otrzymali puchary, medale, szarfy, dyplomy pamiątkowe oraz upominki od sponsorów imprezy. Kolejna impreza z tego cyklu już za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 


Wykorzystywanie materiałów i treści publikowanych na witrynie www.jard.pl bez zgody właściciela jest zabronione.
Copyright © 2001-2006 P.W. Jard.
All rights reserved.