Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Press Esc to close
www.JARD.pl


  Archiwum imprez
czwartek, 03.01.2008
    Podlasie to największy w naszym kraju wielokulturowy tygiel. I właśnie w naszym regionie najwięcej osób wita Nowy Rok nie tylko według obowiązującego aktualnie kalendarza, ale również według sięgającego czasów Juliusza Cezara kalendarza zwanego od imienia władcy juliańskim.
     Prawosławni oraz wyznawcy islamu mogą obchodzić nadejście Nowego Roku dwukrotnie, bo przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają z innego kalendarza - juliańskiego i księżycowego. A w tych kalendarzach rozpoczęcie nowego roku przypada w innym terminie niż w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego są w województwie podlaskim. Prawosławni w tej części kraju wciąż używają kalendarza juliańskiego do ustalania dat większości świąt religijnych. Tak jest przede wszystkim z Bożym Narodzeniem, którego wigilia - liczona według kalendarza juliańskiego - przypada 6 stycznia. To sprawia, że przesuwa się też termin Nowego Roku, który przypada czternastego stycznia i - podobnie jak u katolików -jest także uroczystością o charakterze religijnym. Z roku na rok coraz powszechniejszy jest w północno-wschodniej Polsce zwyczaj świętowania 13 stycznia drugiego w roku, juliańskiego sylwestra. Organizowane są wtedy bale i prywatki, strzelają korki od szampana i petardy. Muzułmański Nowy Rok nie ma charakteru religijnego, ale polscy wyznawcy islamu pamiętają o jego odnotowaniu. Dzień ten nie ma stałej daty, bo kalendarz księżycowy jest o jedenaście dni krótszy od tradycyjnego, gregoriańskiego.
     Polacy, a wśród nich także mieszkańcy Białegostoku i okolic uwielbiają zabawę i świętowanie wszelkich okazji. Ponownie powraca tradycja spotykania się na balach i potańcówkach. Kilkaset osób w czasie nocy sylwestrowej z powodzeniem znalazło miejsce na huczną zabawę w kilku salach i na kilku poziomach Klubu Rozrywki Krąg. Świetnie przygotowana zabawa, odpowiednio dobrana muzyka i oszałamiające swoim bogactwem i różnorodnością podlaskie stoły na długo pozostaną w pamięci balowiczów. Wszystko co dobre ma swój kres, ale od tej zasady muszą być przecież wyjątki. Do najsympatyczniejszych należy możliwość spotkania się w karnawale na sylwestrze obchodzonym według kalendarza juliańskiego. I tu znów szeroko otwiera swoje podwoje Klub Rozrywki Krąg. Zaprasza wszystkich, którym nieobca jest szampańska zabawa w rytmach muzyki tanecznej, w tym także białoruskiej. Na stołach znów zagoszczą wykwitne przekąski, zastępy kelnerów i kelnerek będą czuwały nad sprawną obsługą i podawaniem przewidzianych w menu kilku dań gorących, nie zabraknie oczywiście szerokiej gamy napojów chłodzących. A wszystko po to, abyśmy wspólnie i bez względu na obowiązujący kalendarz mogli jak najczęściej wspólnie radować się i weselić w Nowym Roku i karnawale 2008. Rezerwacje na bal są przyjmowane w białostockim Klubie Rozrywki Krąg- ul. Wierzbowa 6 oraz pod numerem telefonu: 085 65 13 216.
Wykorzystywanie materiałów i treści publikowanych na witrynie www.jard.pl bez zgody właściciela jest zabronione.
Copyright © 2001-2006 P.W. Jard.
All rights reserved.